Director Team

Mr. Andy Xuan Zhang

Mr. Andy Xuan Zhang

Chief Executive Officer, Executive Director and Chairman of the Board

 

Mr. Andy Xuan Zhang is the Chief Executive Officer, executive Director and chairman of the Board. He is also the chairman of the Nomination Committee as well as a member of the Remuneration Committee. Mr. Zhang also acts as a director of certain subsidiaries of the Company. Mr. Zhang founded the Group in December 2013. He is responsible for the overall strategic planning and business direction of the Group and management of the Company. Mr. Zhang has over 20 years of operational and managerial experience with both multinational companies and local Chinese companies in internet, automobile and finance industries. Mr. Zhang held numerous positions in Bitauto since 2006. He has served as an executive director and the chief executive officer of Bitauto since January 2018. His extensive involvement in Bitauto’s strategy and operations contributed significantly to the growth of Bitauto and its successful listing on the NYSE in November 2010.

 

Mr. Zhang obtained his bachelor’s degree in finance and accounting from New York University in May 1999. Mr. Zhang has also been granted as a certified public accountant by the Education Department of New York State, U.S.A. in October 2003.

Mr. Dong Jiang

Mr. Dong Jiang

President and Executive Director

 

Mr. Dong Jiang is an executive Director, the President and a director of certain subsidiaries of the Company. He joined the Company in March 2015 and was the chief operating officer of the Company from June 2017 to December 2017. Mr. Jiang is primarily responsible for overseeing the day-to-day operations of the Company. Prior to joining our Group, from February 2011 to March 2015, Mr. Jiang was group deputy manager of China Grand Automotive Services Co., Ltd., a company listed on the Shanghai Stock Exchange (stock code: 600297). From January 2008 to January 2010, he was senior vice president of China Auto Rental Inc. (now known as CAR Inc.), a company listed on the Main Board of the Stock Exchange (stock code: 699).

 

Mr. Jiang obtained his bachelor’s degree in aquaculture from Dalian Ocean University in July 1993 and master’s degree in business administration from Peking University in July 2011.

 

Mr. Jimmy Chi Ming Lai

Mr. Jimmy Chi Ming Lai

Non-executive Director

 

Mr. Jimmy Chi Ming Lai is a non-executive Director since June 2017. Mr. Lai is the vice president of Tencent and chairman of Infinium Limited (currently known as Fusion Bank Limited). He joined Tencent in 2009 and was the general manager for Tenpay Payment Technology Co., Ltd.* (財付通支付科技有限公司) between 2012 and 2019. In 2015, Tencent’s payment business was accelerated and developed into Tencent FiT (Financial Technology). Since then, Mr. Lai has been leading Tencent FiT until 2019.

 

Mr. Lai was a director of Haomai Asset Management Co., Ltd. (好买财富管理股份有限公 司), a company listed on the National Equities Exchange and Quotations (“NEEQ”) in the People’s Republic of China (the “PRC”) (stock code: 834418), from February 2017 to December 2019. In addition, Mr. Lai was a non-executive director of ZhongAn Online P & C Insurance Co., Ltd.* (眾安在綫財產保險股份有限公司), a company listed on the Main Board of the Stock Exchange (stock code: 6060), from November 2013 to March 2020 as well as a director of Shanghai E-Money Software Technology Co., Ltd. (上海益盟軟件技術股份 有限公司), a company listed on NEEQ (stock code: 832950), from December 2015 to February 2017.

 

Mr. Lai is appointed to the board of directors of the Financial Services Development Council for a term from January 2, 2020 to January 16, 2021. Mr. Lai serves as a member of the Financial Infrastructure and Market Development Sub-Committee (FIMC) under EFAC (The Exchange Fund Advisory Committee since May 2020, a non-official member of the Committee on Innovation, Technology and Re-industrialization in Hong Kong since April 2019 and a member of the Chief Executive’s Council of Advisers on Innovation and Strategic Development in Hong Kong since March 2018. He is also a member of the Chinese People’s Political Consultative Conference Guangdong Committee since January 2018.  

 

Mr. Lai obtained his master’s degree in business administration from Harvard University.

Mr. Chenkai Ling

Mr. Chenkai Ling

Non-executive Director

 

Mr. Chenkai Ling is a non-executive Director. Mr. Ling joined our Group in June 2017. He joined JD.com in July 2016, worked as the vice president of corporate strategy and investment of JD.com, head of JD international since September 2018, worked as corporate vice president and general manager of Retail Solution of JD.com since May 2019, worked as corporate vice president and the head of strategic development and integrated management department of JD Retail group since March 2020. Prior to this, he worked at Bain & Company, Inc. from August 2008, and was serving as a principal of the firm when he left in July 2016.

 

Mr. Ling obtained his master’s degree in business administration from the Amos Tuck School of Business Administration at Dartmouth College in June 2008 and his master’s degree in management information systems from Tongji University (同濟大學) in October 2000.Mr. Ling obtained his master’s degree in business administration from the Amos Tuck School of Business Administration at Dartmouth College in June 2008 and his master’s degree in management information systems from Tongji University (同濟大學) in October 2000.

Mr. Tin Fan Yuen

Mr. Tin Fan Yuen

Independent non-executive Director

 

Mr. Tin Fan Yuen is an independent non-executive Director, chairman of the Remuneration Committee and a member of the Audit Committee. Mr. Yuen joined our Group in June 2017 and was appointed as independent non-executive Director on November 6, 2017. He was formerly chief executive of the Stock Exchange from October 1988 to October 1991, deputy chairman and executive director of the Pacific Century Group from 1996 to 2006, deputy chairman and executive director of PCCW Limited, a company listed on the Main Board of the Stock Exchange (stock code: 8), from August 1999 to June 2006, executive chairman of Pacific Century Insurance Holdings Limited (now known as FTL Asia Holdings Limited), a company previously listed on the Main Board of the Stock Exchange (stock code: 65), from June 1999 to July 2007, independent non-executive director of China Foods Limited, a company listed on the Main Board of the Stock Exchange (stock code: 506), from July 1993 to August 2017 and independent non-executive director of Agricultural Bank of China Limited, a company listed on the Main Board of the Stock Exchange (stock code: 1288) and the Shanghai Stock Exchange (stock code: 601288), from March 2013 to August 2019.

 

Mr. Yuen currently holds positions in the following publicly listed companies:

         Pacific Century Regional Developments Limited (SGX: P15), as an independent non-executive deputy chairman since February 2015; and

         Shanghai Industrial Holdings Limited (Hong Kong Stock Exchange Stock Code: 363), as an independent non-executive director since July 2016.

 

Mr. Yuen obtained his Bachelor of Arts degree in economics from the University of Chicago in June 1975. He is the chairman of the board of trustees of the Hong Kong Center for Economic Research, chairman of the board of Ortus Capital Management Limited, and a member of the board of trustees of University of Chicago and Fudan University.

Mr. Chester Tun Ho Kwok

Mr. Chester Tun Ho Kwok

Independent non-executive Director

 

Mr. Chester Tun Ho Kwok is an independent non-executive Director, chairman of the Audit Committee and a member of the Nomination Committee. Mr. Kwok joined our Group in June 2017 and was appointed as independent non-executive Director on November 6, 2017. Since January 2016, Mr. Kwok has been an independent non-executive director and a member of the audit committee and investment committee of Henderson Sunlight Asset Management Limited (“Henderson Sunlight”), the manager of Sunlight Real Estate Investment Trust listed on the Main Board of the Stock Exchange (stock code: 435). With effect from November 1, 2018, Mr. Kwok was appointed as a member of the remuneration and nomination committee of Henderson Sunlight. He has also served as a member of the Process Review Panel of the Securities and Futures Commission since November 2016.

 

Mr. Kwok was also a member of the Takeovers and Mergers Panel of the Securities and Futures Commission from April 2007 to March 2016 and the deputy chairman and a member of the Share Registrars’ Disciplinary Committee of the Securities and Futures Commission between April 2017 to March 2019 and April 2013 to March 2019, respectively.

 

Mr. Kwok served in a senior capacity in a number of international financial institutions, including Credit Suisse (Hong Kong) Limited and Standard Chartered Bank (Hong Kong) Ltd., between November 2000 to September 2012 and September 2012 to October 2015, respectively.

 

Mr. Kwok received his Bachelor of Arts degree from the University of Cambridge in June 1985. He has been a member of the Hong Kong Securities Institute since 1998 and a fellow of the Hong Kong Institute of Directors since 2016.

Ms. Lily Li Dong

Ms. Lily Li Dong

Independent non-executive Director

 

Ms. Lily Li Dong is an independent non-executive Director, a member of the Audit Committee, the Remuneration Committee and the Nomination Committee. Ms. Dong joined our Group in June 2017 and was appointed as independent non-executive Director on November 6, 2017. Since April 13, 2020, Ms Dong has been an independent director and a member of the audit committee and nominating and corporate governance committee of 58.com Inc., a company listed on the NYSE (stock code: WUBA). From August 2015 to June 2017, Ms. Dong was the chief financial officer of eDaijia, an online designated driver service provider. Prior to that, she served as chief financial officer at RDA Microelectronics, Inc., a fabless semiconductor company previously listed on Nasdaq Global Select Market (NASDAQ: RDA) (“RDA”), from November 2007 to July 2015, and was its director from January 2014 to July 2015. Ms. Dong has extensive experience as a finance and management professional and led the initial public offering process of RDA. Prior to that, Ms. Dong worked for Hewlett-Packard in China since 1992, and was the Finance Operations Manager of Hewlett-Packard Technology (Shanghai) Co., Ltd.* (惠普科技(上海)有限公司) when she left in 2005.

 

Ms. Dong received her bachelor’s degree in economics from the Nanjing University of Sciences and Technology in July 1992, and her executive master’s degree in business administration from China Europe International Business School in November 2004.

Mr. Zhi Gao

Mr. Zhi Gao

Chief Operating Officer

 

Mr. Zhi Gao is our Chief Operating Officer and primarily responsible for managing auto finance operations of our Group. Mr. Gao previously served as Vice President of Operations since joining our Group in September 2016. Prior to joining our Group, Mr. Gao was employed at Coca-cola Industries Management (Shanghai) Co., Ltd ((可口可乐企业管理(上海)有限公司) from April 2002 to August 2016, serving as executive supervisor of marketing prior to his departure.

 

Mr. Gao received his bachelor’s degree in chemical engineering from Dalian Polytechnic Academy (大连轻工业学院) (currently known as Dalian Polytechnic University (大连工业大学)) in July 1993, and his executive master’s degree in business administration from Dalian University of Technology in June 2015.

Mr. Xiaoguang Yang

Mr. Xiaoguang Yang

Chief Financial Officer

 

Mr. Xiaoguang Yang joined our Group in June 2020 as Chief Financial Officer. Prior to joining our Group, Mr. Yang served as Chief Financial Officer and director of Wacai Network. Prior to that, Mr. Yang served in Fullerton Credit, a Temasek's wholly-owned company, from 2014 to 2016 as Chief Financial Officer, responsible for corporate finance, equity financing, and legal affairs. Mr. Yang also held financial management positions in Far East Horizon and GE Finance.

 

Mr. Yang holds a bachelor's degree from Nankai University and a master's degree in business administration from Arizona State University.